Připravit nejlepší hovězí steak je docela věda. My vám proto přinášíme unikátní návod na to, jak vybíráme to nejlepší maso, ze kterého vám následně připravujeme steaky přímo v naší restauraci. Ať už máte rádi flank steak, rib eye nebo rump steak, zde se určitě bohatě inspirujete. Navíc tu najdete informace i o přípravě steaků i z jiných, běžně ne moc známých partií hovězího.
Ten nejlepší steak, co si můžete dopřát, pochází z masa mladých kusů masných plemen, která jsou cíleně šlechtěna a vykrmována na produkci kvalitní svaloviny. Senzorické vlastnosti masa ovlivňuje také způsob výkrmu a porážky každého kusu a jeho následného zpracování. Naše maso pochází z mladých býků plemene Black Angus, vykrmených na klidných volných pastvinách v Pošumaví, a poráží se kusy po dosažení ideálního věku, tedy od osmnácti do dvaceti čtyř měsíců. Po šetrné porážce a odležení ve čtvrtích naši řezníci maso rozdělí na jednotlivé svalové partie a poté maso prochází řízeným procesem zrání. Po dobu minimálně jednoho měsíce je veškeré maso uloženo v chladících boxech při velmi nízké teplotě, aby zkřehlo a přirozeně se rozvinula jeho autentická chuť. Takové maso už je křehké a chutné samo o sobě a nevyžaduje žádné další složité zkřehčování nebo umělé dochucování.
Pro dosažení co nejlepšího výsledku je potřeba vybrat správný kus masa.
Milovníci opravdu měkkého masa, začátečníci nebo konzervativnější strávníci ocení zejména jemnější, libové a křehké druhy masa bez viditelného tuku nebo vaziva, jako je například filet z pravé svíčkové a nízká roštěná.
Zkušenější jedlíci steaků pak vyhledávají takové druhy masa, které už díky vyššímu obsahu tuku a vaziva poskytují silnější chuťový zážitek. Steaky z vysoké roštěné, krku nebo kýty mají specifickou texturu svalových vláken a jsou ceněny zejména pro výrazné mramorování nebo tukové krytí , které hotovým steakům dodává křehkost, šťavnatost a výraznou hovězí chuť. Maso na gril vybírejte nejen podle vlastních preferencí, ale také podle zvyklostí svých hostů tak, aby si pochutnal každý.
Očištěné maso nakrájíme na stejně velké porce zpravidla přes vlákno. Jednotlivé steaky by měly být dostatečně silné – u hovězího alespoň dva až tři centimetry, aby se maso na grilu příliš nevysušilo. U velmi tenkých steaků se také těžko ohlídá stupeň propečení. Vyzrálé steaky z masných plemen se obvykle nemusí naklepávat, stačí pouze lehce vytvarovat hřbetem ruky nebo dlaní. Každý steak důkladně potřeme malým množstvím oleje a skladujeme v zakryté v lednici při co nejnižší teplotě. Před grilováním vyjmeme maso z lednice z dostatečným předstihem, aby se mírně temperovalo a při grilování neprošlo přílišným tepelným šokem. Příznivci marinování maso okoření alespoň den před pečením. Nejefektivnější marinády obvykle obsahují kyselé složky jako např. citrusové šťávy nebo bílý jogurt. Kvalitní vyzrálé maso není potřeba při nakládání solit.
Stupně propečení volte dle charakteru masa a zvyklostí svých hostů. Ne každý má rád steaky krvavé a zejména steaky s vyšším obsahem tuku nebo vaziva vyžadují úpravu na vyšší stupeň propečení, aby pevnější části masa dostatečně zkřehly.
Doba propečení se může lišit podle velikosti a síly porcí, jejich počáteční teploty a také podle obsahu tuku. Zde jsou jednotlivé druhy propečení steaků:
Maso na steaky si u nás můžete objednat! Podívejte se na naši nabídku ZDE.