Pomalu, ale jistě se nám blíží další ročník Mistrovství České republiky v míchání tataráku, velmi populárního pokrmu z hovězího masa. Pokud jste se na tuhle prima akci ještě nepřihlásili, rozhodně s tím dlouho neotálejte. A ti z Vás, kteří už mají svoje místo rezervované, si teď můžou ukrátit čekání na 5. října načerpáním informací o původu tataráku.

Kdy spatřil světlo světa náš milovaný tatarák?

Historie tatarského bifteku sahá dle legendy až do doby, kdy Attila Bič boží, král spojených kmenů Hunů, vtrhl se svými hordami do Černomoří a západní Evropy. Attilovi muži si údajně ukládali pod sedlo kousky libového hovězího masa, které se během dne skvěle naklepalo a prosolilo díky koňskému potu a večer představovalo výtečnou pochoutku plnou potřebné energie. Jenže ve skutečnosti by takové maso bylo jen těžko poživatelné. Hovězí se možná opravdu pod sedly ukrývalo, ale složilo ne k potravě, nýbrž pro zmírnění bolestivých odřenin, které způsobovala dlouhá jízda na koni.

Tatarák, tak jak ho známe, namíchaný se syrovým žloutkem, šalotkou a kapary, se poprvé prokazatelně objevil až na počátku 20. století, a to v Paříži, městě lásky. Najít jste ho mohli pod názvem „americký steak“ – „steak a l’américaine“. Jednou z pochutin, s nimiž se servíroval, byla tatarská omáčka, což vedlo k pozdější změně názvu na „tatarský biftek“. Po druhé světové válce se tento pokrm rozšířil do střední Evropy a dnes se těší celosvětové oblibě. Dostali jste při čtení chuť na tataráček? V našem receptáři najdete recept na vítězný tatarský biftek z loňského ročníku mistrovství.

Pokud se do míchání nechcete pouštět sami, zastavte se u nás v Angusfarm – vítězný tatarák máme až do října v nabídce.